Top of Page

Візова інформаційна система (система VIS)

Технологія може грати ключову роль в поліпшенні і зміцненні зовнішніх кордонів. За останні роки Європейський союз розробляє великомасштабні IT-системи для збору, обробки та обміну інформацією, що має відношення до зовнішнього управління кордонами. Інформаційна система VIS, що підтримує здійснення спільної візової політики ЄС, є одним з таких інструментів. Інформаційна система Visa (VIS) дозволяє країнам-членам Шенгенської угоди обмінюватися даними про візи. Вона складається з центральної інформаційної системи та інфраструктури зв'язку, яка з'єднує цю центральну систему з національними системами.

​VIS з'єднує консульства в країнах, які не є членами Європейського союзу, і всі зовнішні пункти перетину кордону країн-членів Шенгенської угоди. Система VIS обробляє дані і рішення, що стосуються заявок на короткострокові візи або транзит через Шенгенську зону. Система може виконувати біометричні узгодження, в першу чергу відбитків пальців, для ідентифікації відповідної особи і верифікації мети її в'їзду.

Положення візової інформаційної системи VIS визначають цілі та функціональні можливості, а також відповідальність за візову інформаційну систему VIS. Вона передбачає умови та процедури для обміну даними про візи між країнами Європейського Союзу (ЄС) і асоційованими країнами, застосовуючи загальну візову політику. Таким чином, полегшуючи розгляд заявок на видачу віз для короткочасного перебування та рішень про продовження, відкликання та анулювання віз, а також перевірку віз, і перевірку та ідентифікацію заявників на видачу віз та їх одержувачів.

Регламент (EC) № 767/2008 Європейського Парламенту і Ради від 9 липня 2008 р., щодо Візової Інформаційної Системи VIS і обмін даними між країнами-членами Шенгенської угоди на короткострокові візи доповнюють Правила VIS шляхом створення правової бази, що дозволяє компетентним органам країн-членів Шенгенської угоди та Європейському поліцейському управлінню мати доступ до Візовій Інформаційній Системі VIS.

Метою Візової інформаційної системи VIS є поліпшення здійснення єдиної візової політики, консульського співробітництва і обміну інформацією між центральними візовими органами з метою:

 • полегшення процедури видачі віз;
 • запобігання торгівлі візами;
 • сприяння боротьбі з шахрайством;
 • сприяння контролю на зовнішніх пунктах перетину кордону та на національних територіях;
 • надання допомоги у виявленні осіб, які не задовольняють вимогам для в'їзду, перебування або проживання на національних територіях країн Шенгенської угоди;
 • сприяння застосуванню Регламенту Дублін II (Правила, які замінюють положення Дублінської конвенції 1990 р.) для визначення країни ЄС, відповідальної за розгляд клопотань про надання притулку громадянам країн, що не входять у ЄС і перевірки таких клопотань;
 • сприяння в запобіганні загрози для внутрішньої безпеки країн ЄС;
 • можливість більш ефективного запобігання та виявлення кримінальних і терористичних загроз.

А ТАКОЖ:

 • ​Проведення перевірок видачі віз: прикордонним службам VIS надає можливість перевірити документи та ідентифікувати особу, яка надає паспорт з візою, та упевнитися, що дана особа є законним власником виданої візи, а також можливість виявлення осіб, які перебувають на території країн-учасниць Шенгенської угоди без будь-яких документів, або осіб з фальсифікованими документами. Використання біометричних даних надає можливість за короткий проміжок часу точно і безпечно ідентифікувати власника візи. Система також полегшує процес видачі віз, особливо для осіб, що часто відвідують країни Шенгенської угоди.
 • Боротьба зі зловживаннями в отриманні візи: в той час як значна більшість власників віз отримують візи згідно законодавства, зловживання отримання віз незаконним шляхом також існує. Наприклад, VIS допомагає в запобіганні та боротьбі з шахрайськими схемами, такими як "купівля візи" (тобто практика отримання «купівлі у посередників» подальших віз в інші країни ЄС після первинної відмови у візі).
 • Захист законних власників віз: біометрична технологія дозволяє виявляти осіб, які використовують проїзні документи іншої людини і захищає законних власників віз від крадіжки їх особистих даних.
 • Допомога в наданні притулку: VIS надає можливість за короткий термін визначити конкретну країну Європейського союзу, яка несе відповідальність за розгляд клопотань про надання притулку, а також прискорює процес розгляду таких клопотань.
 • Підвищення безпеки: VIS надає можливість запобігання, виявлення і розслідування терористичних або інших тяжких злочинів.