Top of Page

Додаткова інформація про SIS

Шенгенська інформаційна система (SIS) є високоефективною широкомасштабною інформаційною системою, яка підтримує зовнішній прикордонний контроль і співпрацю правоохоронних органів в країнах-членах Шенгенської угоди.

SIS дозволяє компетентним органам, наприклад, поліції або прикордонній службі, увійти в базу SIS і отримати необхідну інформацію за певними категоріями розшуку або зниклих без вісти осіб і предметів. База SIS не тільки містить інформацію про конкретну особу або об'єкти, а й чіткі інструкції про те, що робити у випадку, коли особа або об'єкт були знайдені. Спеціалізоване національне бюро SIRENE служить єдиним контактом для будь-якого додаткового обміну інформацією і координації діяльності, пов'язаної з базою SIS.

Основною метою SIS є надання допомоги в збереженні внутрішньої безпеки в країнах-членах Шенгенської угоди за відсутності внутрішнього прикордонного контролю. Обсяг SIS визначається в трьох правових документах:

  1. Регламент (EC) № 1987/2006 (співпраця прикордонного контролю) - SIS визначає прикордонній службі можливість перевірки інформації про громадян третіх країн, які отримали візи або дозволу міграційної влади відповідних країн-учасниць Шенгенської угоди, з метою відмови їм у в'їзді або перебуванні на території країн Шенгенської угоди.
  2. Рішення Ради 2007/533/JHA (співпраця між правоохоронними органами) - SIS підтримує поліцейське і судове співробітництво, дозволяючи компетентним органам вносити дані та отримувати інформацію з SIS про зниклих без вісти осіб і про осіб чи об'єкти, пов'язані з кримінальними злочинами.
  3. Регламент (ЄС) № 1986/2006 (співпраця в галузі реєстрації транспортних засобів) - реєстратори транспортних засобів можуть звернутися в SIS з метою перевірки правового статусу транспортних засобів, поданих до них для реєстрації. Вони мають доступ до інформації в базі SIS виключно про щодо транспортних засобів, реєстраційних свідоцтв і номерних знаків.

SIS експлуатується у всіх країнах-членах Європейського союзу та асоційованих країнах, які є частиною Шенгенської зони. Також існують спеціальні умови для країн-членів ЄС, що не входять до складу Шенгенської зони.

  1. Країни-члени ЄС, що є частиною Шенгенської зони. Шенгенська зона охоплює більшість країн-членів ЄС, Болгарію, Хорватію, Кіпр, Ірландію, Румунію та Великобританію, за винятком 22 країн-членів ЄС, які є частиною Шенгенської зони і мають повний доступ до SIS.
  2. Асоційовані країни, що є частиною Шенгенської зони: чотири асоційованих країни, які є частиною Шенгенської зони (Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн та Ісландія) мають повний доступ до SIS.
  3. Болгарія, Хорватія, Кіпр, Ірландія, Румунія і Великобританія:

Болгарія і Румунія в даний час працюють з базою SIS тільки з метою співпраці правоохоронних органів. Кіпр і Хорватія в даний час проводять підготовчі заходи щодо інтеграції в SIS. Великобританія має доступ до бази SIS в контексті співпраці між правоохоронними органами. Ірландія проводить підготовчі заходи щодо інтеграції в SIS з метою співпраці правоохоронних органів.