Top of Page

Депортація з Литви, заборона на в'їзд, внесення інформації в SIS

Ми надаємо правничу допомогу особам у разі їх депортації, видворення, анулювання візи, отримання відмови у видачі візи або заборони на в'їзд в Литву, країни Шенгенської угоди та Європейського союзу, а також забезпечуємо повний юридичний супровід у справах анулювання інформації в національному реєстрі осіб Non Grata Литовської Республіки та Шенгенській інформаційній системі (SIS).

Відповідно до ст. 133 Закону Литовської Республіки "Про правовий стан іноземців", заборона на в'їзд до Литовської Республіки може бути встановлена на 5 років у разі якщо іноземному громадянину:

  • було відмовлено у видачі візи або його віза була анульована;
  • було відмовлено у видачі дозволу на проживання або даний дозвіл був скасований;
  • раніше була встановлена ​​заборона на в'їзд до Литовської Республіки;
  • якщо іноземця було зобов'язано покинути Литовську Республіку;
  • якщо іноземця було видворено в країну його походження або в іншу країну;
  • іноземний громадянин незаконно виїхав з Литовської Республіки або вчинив спробу незаконного виїзду з країни.

Також встановлюється п'ятирічна заборона на в'їзд до Литовської Республіки іноземному громадянину у випадках:

  • якщо він добровільно покинув територію Литви при наявності невиконаних зобов'язань перед країною або якщо він зловживає можливістю добровільного виїзду з країни, а також в разі якщо іноземець був депортований з Литовської Республіки;
  • дані заходи необхідні з міркувань національної оборони або безпеки або з метою захисту громадської безпеки і порядку або інтересів Литовської Республіки;

Громадянину країни-члена Європейського союзу та/або члену його сім'ї або іншій особі, яка відповідно до правових актів Європейського союзу користується правом вільного пересування осіб, може бути встановлена ​​заборона на в'їзд до Литовської Республіки на 5 років тільки в тому випадку, якщо його прибуття в Литву і перебування в країні може створювати загрозу державній безпеці і громадському порядку.

Згідно ст. 10 закону Литовської Республіки "Про правовий стан іноземців", прибуття іноземного громадянина до Литовської Республіки вважається незаконним, якщо він прибув в країну, порушивши положення Шенгенського кодексу про кордони.

Нелегальним перебуванням на території Литовської Республіки є перебування в країні всупереч положенням, що стосуються діючих умов в'їзду і перебування іноземців на території Литви, а саме:

Згідно зі ст. 23 вищевказаного Закону, перебування іноземного громадянина в Литовській Республіці є незаконним, якщо іноземний громадянин:

  • не покинув територію Литовської Республіки після порушення дозволеного терміну перебування, встановленого в частинах 2, 4, 5 ст. 11 вищевказаного Закону, або нелегально перетнув або (мав намір) намагався нелегально перетнути кордон;
  • не має дійсної візи або іншого дійсного документа, що надає йому право на в'їзд і перебування на території Литви (перебування в Литовській Республіці: після закінчення терміну дії візи; з анульованою візою; без візи (якщо вона необхідна); без дійсного проїзного документа; - за винятком осіб, які подали клопотання про надання притулку);

Згідно ст. 39 вищевказаного Закону, проживання іноземного громадянина в Литовській Республіці є незаконним, якщо іноземний громадянин:

  • проживає в Литовській Республіці без дозволу на проживання, за винятком випадків, коли іноземному громадянину в установленому зазначеним законом порядку надано тимчасовий територіальний притулок;
  • проживає в Литовській Республіці з недійсним або з анульованим дозволом на проживання;
  • має підроблений дозвіл на проживання або підроблений дорожний документ.

Стосовно заборони на в'їзд до Литовської Республіки слід зазначити, що дане рішення литовських компетентних органів, як один з видів покарання, застосовується щодо громадян України досить часто.

Найбільш частими причинами кримінальної відповідальності і подальшої заборони на в'їзд є:

  • фальшиві штампи в'їзду/виїзду в паспорті, підробка документів (фальшивий литовський/румунський/ізраїльський паспорт, водійські права, віза та ін.), а саме ст. 300 "Підроблення документа або використання підробленого документа" Кримінального кодексу Литовської Республіки:

1. Виготовлення підробленого документа, підробка справжнього документа або зберігання, перевезення, пересилання, використання або збут завідомо підробленого чи завідомо підробленого справжнього документа тягне за собою покарання у вигляді штрафу або арешту, або позбавлення волі на строк до трьох років.

2. Виготовлення підробленої особистої ідентифікаційної картки, підробленого паспорта, посвідчення водія або посвідчення державного соціального страхування або підробка справжньої особистої ідентифікаційної картки, справжнього паспорта, посвідчення водія або посвідчення державного соціального страхування або зберігання, перевезення, пересилання, використання чи збут завідомо підроблених або завідомо підроблених справжніх особистої ідентифікаційної картки, паспорта, посвідчення водія чи посвідчення державного соціального страхування тягне за собою покарання у вигляді арешту або позбавлення волі на строк до чотирьох років.

3. Вчинення діянь, передбачених ч. 1 або 2 цієї статті, якщо це спричинило за собою заподіяння шкоди у великому розмірі, або виготовлення підроблених особистих ідентифікаційних карток, паспортів, водійських посвідчень чи посвідчень державного соціального страхування у великій кількості або підробка справжніх особистих ідентифікаційних карток, паспортів, водійських посвідчень чи посвідчень державного соціального страхування у великій кількості або зберігання, перевезення, пересилання, використання чи збут завідомо підроблених або завідомо підроблених справжніх особистих ідентифікаційних карток, паспортів, водійських посвідчень або посвідчень державного соціального страхування у великій кількості тягне за собою покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років.

4. Відповідальність за вчинення діянь, передбачених у цій статті, несе і юридична особа.

  • перебування і незаконне здійснення трудової діяльності на території Литовської Республіки без необхідного дозволу на роботу, виконання роботи без необхідного дозволу, а також при наявності національної візи іншої країни Шенгенської угоди (нелегальна робота), а саме ст. 292 (1) "Робота громадян третіх країн, які нелегально перебувають в Литовській Республіці" КК Литовської Республіки:

1. Роботодавець або уповноважена ним особа за працевлаштування громадян третіх країн, що нелегально перебувають в Литовській Республіці, в комерційних цілях або за працевлаштування п'яти чи більше громадян третіх країн, що нелегально перебувають в Литовській Республіці, або за працевлаштування громадянина третьої країни, що нелегально перебуває в Литовській Республіці, на особливо експлуататорських умовах праці або за працевлаштування неповнолітнього громадянина третьої країни, що нелегально перебуває в Литовській Республіці, несе покарання у вигляді штрафу чи арешту, або позбавлення волі на строк до двох років.

2. Відповідальність за вчинення діянь, передбачених у цій статті, несе і юридична особа.

  • незаконне перевезення/транспортування іноземців через державний кордон, а саме ст. 292. "Незаконне транспортування осіб через державний кордон" КК Литовської Республіки:

1. Незаконне транспортування через державний кордон Литовської Республіки іноземного громадянина, який не має постійного місця проживання в Литовській Республіці, або транспортування чи приховування такого іноземця, що незаконно перетнув державний кордон, на території Литовської Республіки тягне за собою покарання у вигляді штрафу або арешту, чи позбавлення волі на термін до шести років.

2. Вчинення діянь, передбачених у частині 1 цієї статті, з корисливих мотивів чи способом, що створює небезпеку для життя особи, тягне за собою покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.

3. Організатор діянь, передбачених у частині 1 цієї статті, карається позбавленням волі на строк від чотирьох до десяти років.

4. Відповідальність за вчинення діянь, передбачених у цій статті, несе і юридична особа.

  • незаконний перетин державного кордону, а саме ст. 291. "Незаконний перетин державного кордону" КК Литовської Республіки:

1. Незаконний перетин державного кордону Литовської Республіки тягне за собою покарання у вигляді арешту або позбавлення волі на строк до двох років.

2. Від кримінальної відповідальності за частиною 1 цієї статті звільняється іноземний громадянин, який незаконно прибув до Литовської Республіки, з метою скористатися правом отримання притулку.

3. Іноземний громадянин, який вчинив діяння, передбачене ч. 1 цієї статті, з метою незаконного переходу з території Литовської Республіки в третю країну, звільняється від кримінальної відповідальності за ч. 1 цієї статті, якщо він в установленому порядку депортується в країну, з території якої незаконно перетнув державний кордон Литовської Республіки, або в країну, громадянином якої він є.

  • кримінальні правопорушення (крадіжки, хуліганство, контрабанда та ін.);
  • вироки і рішення судів, що набрали законної сили, про винуватість осіб в кримінальних правопорушеннях (наприклад, контрабанда цигарок та ін.);

Найбільш частими причинами административної відповідальності і подальшої заборони на в'їзд є:

  • порушення паспортно-візового режиму (прострочений дозвіл на перебування на территорії країн Шенгенскої угоди);
  • адміністративні правопорушення (порушення правил дорожнього руху та ін.);
  • вироки і рішення судів, що набрали законної сили, про винуватість осіб в адміністративних правопорушеннях;
  • дані про іноземного громадянина внесені до реєстру іноземців, перебування яких на території Литви є небажаним;
  • дані про іноземного громадянина внесені до Шенгенскої інформаційної системи з метою відмови у в'їзді;
  • ​ведення господарської діяльності всупереч діючому законодавству Литовської Республіки;
  • відсутність фінансових засобів для перебування на території Литовської Республіки;
  • отримання відмови в наданні статусу біженця або в наданні притулку, втрата статусу біженця, позбавлення статусу біженця або відмова від заяви в отриманні статусу біженця (Stop Asylum) і повернення в країну походження;
  • невиконання зобов'язань перед литовськими митними органами або несвоєчасна оплата штрафу (штрафів), які були накладені в порядку, передбаченому законодавством Литовської Республіки.

У випадку несвоєчасного виконання іноземними громадянами своїх зобов'язань перед литовською митницею, або несплати (несвоєчасної оплати) штрафу (штрафів), накладених в порядку, передбаченому законодавством Литовської Республіки, стосовно даних громадян може бути встановлена заборона на в'їзд в Литовську Республіку строком до 5 років. З метою запобігання даних наслідків іноземні громадяни повинні своєчасно виконувати зобов'язання перед митними органами та оплачувати накладені на них штрафи відповідно до вимог законодавства Литовської Республіки.

Якщо з вищевказаних підстав стосовно Вас встановлена заборона на в'їзд до Литовської Республіки, Ви зобов'язані виконати зобов'язання перед митними органами та/або сплатити штраф (штрафи), оскільки це є одною з підстав для подальшого звернення до відповідних органів Литовської Республіки з метою скасування заборони на в'їзд в Литву та країни Шенгенської угоди. Однак слід відмітити, що сума недоплати (або несплати) не є остаточною, оскільки за несплачений митний збір та податки продовжується нарахування пені.

Прийняття такого рішення супроводжується занесенням інформації про особу до національного реєстру небажаних до в'їзду осіб на територію Литовської Республіки, а також, як правило, до Шенгенської інформаційної системи SIS.

Слід відмітити, що відповідно до ст. 21 абз. 3 c та d Візового кодексу, в будь-якому випадку перед видачею візи, або на контрольно-пропускному пункті при перетині кордону, проводиться запит про наявність інформації про особу в национальній системі небажаних до в'їзду осіб Литовської Республіки та Шенгенській інформаційній системі (SIS).

Дані реєстри містять дані про іноземних громадян, які під час свого перебування в Литовській Республіці або на території країн Шенгенської угоди вчинили правопорушення. Якщо інформація про Заявника перебуває в національній системі небажаних до в'їзду осіб або SIS з відміткою про заборону в'їзду, то йому, як правило, буде відмовлено у видачі візи або у в'їзді.

Якщо щодо Вас з боку компетентних органів Литовської Республіки була встановлена ​​заборона на в'їзд, анульована віза, вжите повернення в пункті перетину кордону (чи в аеропорту), або Ви були депортовані чи видворені з Литви, висококваліфіковані юристи нашої компанії, маючи великий досвід ведення такого роду справ, нададуть Вам професійну юридичну допомогу.

Будь ласка, зверніть увагу, що юридична консультація надається за попереднім записом на конкретні дату і час. Звертайтеся до нас для визначення і узгодження подальших дій.